Homeostáza
Moja obľúbená veta , ktorú často opakujem je, že naše telo je dokonalé .
Jeho dokonalosť spočíva v tom, že ak mu vytvoríme správne vnútorné podmienky, je schopné SAMOREGENERÁCIE.
Homeostáza je schopnosť organizmu udržiavať stabilné prostredie v našom tele aj napriek tomu , že sa vonkajšie alebo vnútorné podmienky zmenia = ROVNOVÁHA v organizme.
Dôležitou súčasťou riadenia homeostázy je i schopnosť nášho organismu vedieť, kedy s niečím začať, a ešte dôležitejšie, kedy prestať. Takto je ovládané vylučovanie hormónov a iných chemických látok..
Prakticky sa na udržovaní stálosti ( na homeostáze ) podieľejú všetky orgány tela.
Obličky a pľúca vieme zaradiť do kategórie systémov, ktoré udržujú pH vnútorného prostredia v správnom – fyziologickom rozmedzí 7,36 – 7,44.
Homeostázu
- riadi nervový systém – mozog, parasympatikus, blúdivý nerv
- zaisťujú telesné tekutiny - krv, lymfa, voda, žlč, sliny, moč ...
- zabezpečujú homeostatické mechanizmy v tele
Napríklad , regulovanie telesnej teploty, regulácia glukózy , hormónov v tele...alebo keď sa do organizmu dostane nejaký vírus alebo baktéria , premnoží sa...homeostatické mechanizmy začnú s reguláciou, aby sa vnútorné prostredie dostalo opäť do rovnováhy. Alebo ak si zlomíme kosť, ona sa nám sama zrastie bez nejakého lepidla ... alebo keď sa porežeme , rana sa zacelí ....teda pokiaľ funguje v tele HOMEOSTÁZA. U každého je fungovanie homeostázy na inej úrovni. Dokonca sú prípady, kedy mal človek tak silné homeostatické mechanizmy, že aj posunutá zlomená kosť sa sama vrátila na svoje miesto a zrástla sa tak ako mala. Rovno.
Schopnosť udržiavať homeostázu v celom tele je jednou z najdôležitejších vlastností živého systému.
K tomu , aby fungovala správne , je potrebné, aby všetky naše orgány a systémy v tele boli v poriadku a spolupracovali. Ak niektorý systém alebo orgán v našom tele nepracuje tak ako má, nastáva narušenie homeostázy....organizmus ochorie.
HOMEOSTÁZA je narušovaná aj stresom.
Každý stres totižto vedie k nerovnováhe vo vnútornom prostredí.
Pri slabých a bežných stresoch je organizmus schopný homeostázu rýchlo obnoviť.
Ale u ľudí, ktorí prežijú ťažký stres, môže obnovenie homeostázy trvať dlhšie alebo môže byť homeostáza tak narušená, že spôsobí vážne ochorenie.
V dnešnej dobe je veľa ľudí pod tlakom ( či už pracovným, sociálnym, vzťahy, štúdium ...) čo spôsobuje systematické narušovanie homeostázy.
Ak je homeostáza systematicky narušovaná, homeostatické mechanizmy to nezvládnu, organizmus ochorie
Každá choroba signalizuje narušenie HOMEOSTÁZY.