Parasympatikus
je opakom sympatiku, je aktívny v čase fyzickej a psychickej pohody.
Za normálnych okolností by mal prevažovať (90 - 95%) a mali by sme sa vedome snažiť byť čo najviac v stave parasympatiku.
Aktivuje sa, keď sme kľudní, pokojní a nič nám nehrozí.
Stav aktivity parasympatiku sa popisuje aj ako '' odpočinok a trávenie '' .
Ak žijeme v napätí a strese, nastáva situácia nerovnováhy medzi sympatikom a parasympatikom, kedy trpí náš parasympatický nervový systém. Spadneme do štádia, v ktorom si sympatikus preaktivujeme a potom je naozaj veľký problém parasympatikus aktivovať.
Dlhodobo oslabený parasympatikus nemôže dostatočne riadiť homeostázu, imunitné funkcie, trávenie, budovanie a opravy tkanív, naše pocity, správanie, konanie, rozhodovanie...
Dobrá správa je , že aktivovať parasympatikus v teplej vode sa podarí vždy.
Ako rýchlo bude blúdivý nerv a následne aj celý parasympatický systém reagovať na stimuláciu závisí od jeho kondície a flexibility, ktorá sa odvíja od variability našej srdcovej frekvencie , ktorá sa označuje HRV, dá sa zmerať. Naše srdce totižto bije nepravidelne. Raz nám buchne za 0,8 sekundy inokedy to môže byť viac ako 1 sekunda. A týmto rozdielom medzi jednotlivými údermi nášho srdca sa hovorí variabilita srdcovej frekvencie .
Čím je variabilita srdcovej frekvencie vyššia, tým má náš blúdivý nerv lepšiu kondíciu , je flexibilnejší a dokáže veľmi rýchlo prelaďovať zo sympatikového stresového stavu do upokojujúceho parasympatikového stavu.
Najvýznamnejším zástupcom parasympatického nervového systému je BLÚDIVÝ NERV – nervus vagus – nerv pokoja – je niečo ako druhá miecha.
A za mňa je najúžasnejší nerv v tele , pretože riadi dôležité procesy v tele ... a preto som mu venovala samostatnú kapitolu.
Blúdivý nerv spája mozog a vnútorné orgány a jeho kondícia má vplyv na
- činnosť vnútorných orgánov
- HOMEOSTÁZU = udržiavanie rovnováhy v organizme
- vyplavovanie hormónu OXYTOCÍN - hormón, ktorý riadi naše emócie, pôrod, ale aj úspech v obchode a podnikaní
- zvyšovanie produkcie tráviacich štiav
- vstrebávanie dôležitých živín
- vylučovanie odpadových produktov ( KOŽOU, MOČOM, STOLICOU )
- reguláciu krvného tlaku a činnosti srdca
- zlepšuje efektivitu činnosti imunitného systému