Amygdala
V limbickom systéme sa nachádza AMYGDALA ( malé teliesko tvaru madle ) :
- zohráva kľúčovú úlohu pri prežívaní emócií
- uchováva naše spomienky
- je stále v pozore, snaží sa nás chrániť pred nebezpečenstvom
- sú v nej uložené základné mechanizmy, potrebné pre prežitie
- snaží sa chrániť nás - je to veľmi stará štruktúra mozgu
- dokáže vypnúť racionálne premýšľanie , lebo nemá čas rozanalyzovať situáciu a prísť s riešením
- okamžite podniká kroky potrebné k prežitiu
- keď sa aktivuje , preberá vládu nad neokortexom a človek vôbec nie je schopný ani počúvať ani racionálne myslieť – je to tzv. amygdalický únos.
Veľmi často reagujeme určitým spôsobom, pretože v minulosti sa stalo niečo, čo nám prítomnosť pripomenula. A vtedy tá naša reakcia môže byť reakciou na minulosť. To sú presne tie chvíle, kedy sme nereagovali primerane a aj my sami cítime, že naša reakcia bola prehnaná.
Už vieme, že naše emočné centrum nevieme spustiť alebo zastaviť vôľou. Existuje však hormón, ktorý prirodzene vypína receptory v amygdale a vtedy môžeme využívať k mysleniu náš racionálny mozog NEOKORTEX .
Hormón Oytocín - hormón blízkosti a lásky, ktorý sa tvorí v mozgu –v hypothalame a jeho tvorbu riadi parasympatik - blúdivý nerv.
Stresové hormóny sú určené na krátkodobé vyplavovanie , keď reálne potrebujeme konať a zachrániť si život. Na tento účel je sympatikus naprogramovaný. Nie je určený pre každodenné použitie, pokiaľ nie sme reálne v ohrození života.
Sympatikus zapíname aj v prípadoch, kedy je to úplne zbytočné, homeostázu systematicky narušujeme, náš imunitný systém je oslabený, nevieme relaxovať a trávenie zlyháva.
Prečo sa čím ďalej , tým viac začali šíriť civilizačné choroby, potravinové intolerancie, problém z trávením a vylučovaním, autoimunitné ochorenia, psychické problémy , ktoré si často ani neuvedomujeme ?
Pretože keď je telo neustále zaplavované stresovými hormónmi, vyčerpá ho to.